Online

Továbbképzés

Kedves Doktornő! Kedves Doktor Úr!
A nagy sikerre való tekintettel a vaspótlás kampány negyedik akkreditált továbbképzéséhez érkeztünk. Ezúttal podcastek formájában járjuk körbe a vaspótlás fontosságának témáját.

 

Tekintse meg az előadásokat, majd töltse ki kreditpontszerző tesztünket!
Az előadásokhoz tartozó 24 db tesztkérdés 75%-ának helyes megválaszolásával 8 kreditpont szerezhető.

A képzés akkreditációja 2025. I. félévére szól, a tesztkitöltési határidő 2025. június 30.
Sikeres tesztkitöltés esetén a kreditpontok ezt követően kerülnek elszámolásra.

Jó tanulást kívánunk!

 

Az már közismert, hogy a vashiányos állapotok diagnosztikájához hozzátartozik a ferritin- és a transzferrinszint mérése is, valamint, hogy a vaskészítményeket legalább 3 hónapig, de mindenképp a vasraktárak feltöltődéséig kell szedni. Azonban van számtalan olyan gyakorlati tanács, amely segít a vashiánnyal – vaspótlással kapcsolatos napi gyakorlat kialakításában vagy felfrissítésében. Hallotta már például, hogy a 40 év feletti vashiányos férfiakban érdemes elvégeztetni a colonoscopiát és a gastroscopiát még negatív székletvér eredmény mellett is, vagy hogy a multivitamin-készítményekben lévő kalcium és magnézium gátolja az egyidejűleg bevitt vas felszívódását? Tudta-e, hogy a magas szérum CRP szint jelezheti, hogy gátolt a vas felszívódása és kijutása a vasraktárakból, vagy hogy a várandósság alatti vashiány növeli a koraszülés kockázatát?
Ha felkeltette az érdeklődédét a téma, akkor nézze meg kisfilmünket, ami amellett, hogy számos érdekes információt tartalmaz, egy rövid kedvcsináló 6 részes podcast sorozatunkhoz. A podcastokban Dr. Magyar Anna háziorvos járja körül a témát hematológus, szülész-nőgyógyász és háziorvos kollégákkal beszélgetve.

 

Hogyan és kiket szűrjünk vashiányra?
Előadó: Dr. Szabó János

Szabó János és Magyar Anna háziorvosok beszélgetése számos, a napi gyakorlatban felmerülő kérdésünkre ad választ: Melyek a vashiány leggyakoribb okai az egyes korosztályokban? Hogyan és kiket szűrjünk? Vajon elegendő-e a szérumvasszint mérése, vagy szükség van egyéb paraméterek ismeretére is? Miért ne szűrjünk gyulladás idején? Hogyan haladjunk tovább, ha kiderül a vashiány? Milyen információkkal segítheti munkánkat a jó anamnézis? Miért fontos a székletvérvizsgálat, a nőgyógyászati vizsgálat, és milyen életkor felett vegyünk igénybe akár egy endoszkópos vizsgálatot is? Kiderül, hogy miről informál a vasterhelés, valamint összefoglalót kapunk a vashiány jellegzetes, vagy éppen kevésbé ismert tüneteiből is.

Mit vegyünk be, mikor és hogyan? – praktikus tanácsok a vasterápiához
Előadó: Dr. Szabó János

Mikor beszélhetünk normális vegyes táplálkozásról? Milyen ételeink tartalmaznak nagyobb mennyiségben vasat? Ha kialakult a vashiány, szükség van-e minden esetben gyógyszeres vaspótlásra? Ha igen, milyen készítményt válasszunk, és milyen információkkal lássuk el betegünket a terápiával kapcsolatosan? Narancslével vegye be a páciens a vaspótló gyógyszerét, vagy kávéval? Esetleg tejjel, vagy teával? Evés előtt vagy étkezés közben? A podcast szereplői szót ejtenek arról is, hogyan mérsékelhetők a vaspótlás mellékhatásai, valamint, hogy milyen gyakran érdemes ellenőrizni, jó úton halad-e a kezelésünk.

Szérumvasszint, ferritinszint, anémia – a laborleletek értékelése
Előadó: Dr. Mikala Gábor

Mond-e valamit önmagában a szérumvas értéke? Biztos, hogy a szérum alacsony vasszintje mindig vashiányt jelent? Miért mérjük a ferritinnel együtt a CRP-értéket is? Hogyan lehetséges, hogy normális vasháztartási paraméterek mellett mikrociter anémiát látunk? Ilyen és ehhez hasonló kérdések sokszor felmerülnek a háziorvosi gyakorlatban is, amelyeket most egy hematológus, Mikala Gábor segítségével próbál tisztázni Magyar Anna háziorvos. Közben olyan információkat is megtudhatunk, mint pl. a hepcidin szerepe a vasháztartás szabályozásában, a májbetegségek és a vasháztartás kapcsolata, valamint, hogy hogyan kerültek Magyarországra a thalassemiás emberek.

Mit mond a vaspótlásról a hematológus?
Előadó: Dr. Mikala Gábor

Magyar Anna háziorvos ezúttal Mikala Gábor hematológus főorvossal beszéli meg a vaspótlás kérdéseit. A szakember segítségével megvilágításra kerül a vaspótlás gyakorlatának elméleti háttere is: Hogyan szívódnak fel a különböző vegyértékű vasat tartalmazó készítmények? Hogyan időzítsük a bevitelt, hogy elkerüljük a hepcidin gátló hatását és a felszívódást módosító egyéb tényezőket? Miért fontos, hogy szívelégtelen beteg is részesüljön vaspótlásban? Miért nem lehet – a készítmény adagolási útmutatását betartva – per os túladagolni a vasat? A beszélgetés számos, a gyakorlatban is jól használható tanácsot ad és segít a vaspótlás kérdései közti eligazodásban.

A vashiány a szülész-nőgyógyász szemszögéből
Előadó: Dr. Gimes Gábor

A menstruáció, valamint a várandósság alatti fokozott szükséglet miatt a szülész-nőgyógyász igen gyakran találkozik a vashiánnyal. De vajon mennyire normális jelenség várandósság alatt a vashiány? A terhesség 9 hónapja alatt hányszor kell ellenőrizni az Hgb-értéket és a szérumvasszintet? Milyen anyai és magzati következményei lehetnek a várandósság alatti vashiánynak? Magyar Anna háziorvos és Gimes Gábor szülész-nőgyógyász beszélgetése többek között ezekre a kérdésekre is választ ad. Mindemellett segítséget kaphatunk ahhoz is, hogyan kell értékelnünk a menopauza után jelentkező nőgyógyászati vérzéseket, valamint, hogy az oki kezelést követően milyen teendőink vannak a betegkövetésben.

Menstruáció – várandósság – szülés
A vaspótlás kérdései a nőket érintő állapotokban
Előadó: Dr. Gimes Gábor

A diagnosztikus kérdések után ezzel a témával folytatódik Magyar Anna és Gimes Gábor beszélgetése, melyből kiderül, hogy egy reproduktív korban lévő, egészséges, kiegyensúlyozottan táplálkozó nőnek vajon szüksége lehet-e vaspótlásra. Milyen speciálisan nőket érintő állapotok esetén kell a vasszintet monitoroznunk – például várandósság, szülés, hypermenorrhoea, nagyobb műtéti beavatkozások. Ha terápiaként vas adása mellett döntünk, milyen szempontok szerint válasszunk, és hogyan kerülhetjük el a vasterápia mellékhatásait? A szakértőktől tanácsokat kapunk arra vonatkozóan is, hogy mikor, mivel és mivel ne vegye be a páciens a vaskészítményt, és hogy meddig szükséges folytatni a vaspótlást.

Az Online Továbbképzést az Egis Gyógyszergyár Zrt. szponzorálta.

Lezárás dátuma: 2024.07.18.